Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Nové autobusové jízdní řády veřejné dopravy od 1. 8. 2021

 • Alena Kohoutová Pavlásková

Vážení spoluobčané,

od neděle 1. srpna 2021 bude do společného integrovaného systému Středočeského kraje a Prahy zahrnuta rozsáhlá oblast zahrnující Kolínsko, Kutnohorsko a Uhlířskojanovicko. Při integraci bude zavedeno 38 nových autobusových linek PID, na 24 linkách PID a 6 linkách SID bude upraven jejich provoz a jedna linka PID bude zrušena. Zrušeno bude celkem 73 linek SID včetně linek MHD Kutná Hora. Všechny zrušené linky budou nahrazeny novými nebo upravenými linkami PID s přehlednějším linkovým vedením. V nejvyšší možné míře je snahou na nových linkách zavést koordinaci linek mezi sebou pro vytvoření atraktivního intervalu a vybrané autobusové linky navázat na vlakové spoje. U části tras dochází k posílení provozu v pracovní dny i o víkendech a ke zkvalitnění směrové nabídky.

Díky Tarifu PID cestující ušetří zejména při pravidelném dojíždění. Na linkách PID lze v rámci pásmové i časové platnosti libovolně přestupovat mezi jednotlivými linkami různých dopravců. Budou platit standardy PID a provoz bude hlídán koordinačním dispečinkem. Cestující budou moci rovněž využívat výhod aplikace PID Lítačka.

 

PID = Pražská integrovaná doprava

PID je dopravní systém zahrnující metro, tramvaje, lanovou dráhu na Petřín a přívozy v Praze a dále autobusy a železnici v Praze i ve Středočeském kraji. Tento systém je postupně integrován společnými přepravními a tarifními podmínkami a jednotným dopravním řešením včetně koordinace jízdních řádů a rozvíjí se postupně na celém území Středočeského kraje, kde nahrazuje původní systém SID či linky v tzv. režimu pravidelné autobusové dopravy. Cílem integrace, je umožnit všem cestujícím v celém Středočeském kraji a Praze jezdit na jednu jízdenku vlaky, autobusy i městskou dopravou v jednom dopravním systému – PID.

 

JAK ZJISTÍM CENY:

 • Na webových stránkách www.pid.cz (odkaz viz. níže)
 • V aplikaci PID lítačka.
 • Využiji zákaznického centra PID 234 704 560, které je v provozu v pondělí – pátek: 6:00 – 20:00, sobota a neděle: 8:00 – 18:00

 

KOUPĚ JÍZDENKY:

 • U řidiče (lze platit v hotovosti nebo bezhotovostní platební kartou).
 • Tip: Pokud nastupujete na vlak na nádraží, kde je pokladna Českých drah, může si u pokladní říct o jízdenku Pražské integrované dopravy. Budete mile překvapeni, často je levnější než jízdenka ČD.

 

SLEVY (v autobusech a vlacích Pražské integrované dopravy ve Středočeském kraji):

 • 75 % pro děti, studenty a seniory nad 65 let.

 • Děti do šesti let jezdí ve vlacích a autobusech zdarma.

 • Senioři nad 70 let mohou jezdit zdarma všemi autobusy Pražské integrované dopravy.

 • Pokud chcete ušetřit na pravidelných cestách, vyplatí se časové kupony PID, ty jsou měsíční, čtvrtletní nebo roční.

 • Tip: Můžete si nadále kupovat lístek na každý dopravní prostředek zvlášť, ale na jednu jízdenku je to levnější.

Více viz. příloha "jak ušetřit s jízdenkami PID– rozhovor se zástupcem vedoucího oddělení linkové dopravy IDSK

Článek o výhodách aplikace PID Lítačka, více informací je zde: https://app.pidlitacka.cz/o-aplikaci

 

PODNĚTY A PŘIPOMÍNKY

Své podněty a připomínky k veřejné dopravě na území Středočeského kraje můžete podat na adrese určené pro cestující: podnety@idsk.cz , nebo na kontatním formuláři na stránkách organizace: https://www.idsk.cz/kontaktujte-nás.php

 

JÍZDNÍ ŘÁDY:

Nové jízdní řády najdete v příloze "Brožura s jízdními řády", na stranách 76, 77, 79, 80 a 85.

Jízdní řády, které se dotýkají místních občanů naleznete i v galerii, jedná se o linky č. 743, 749 a 786.

ODKAZ IDOS: Aktuální jízdní řády linek jedoucí přes obec Petrovice I.

 

 

 

Přílohy

Galerie